Analytics
דילוג לתוכן דילוג לתפריט דילוג לחיפוש תפריט נגישות

  משלוחים חינם ברכישה מעל 300 ₪

סיכום חודש אוגוסט

מור דניאל 01/09/17 00:00
סיכום חודש אוגוסט

ושוב, כהרגלנו בקודש, קבלו סיכום של כמה מהאירועים שבלטו בעולם היין בחודש האחרון:

 

חשיפה 1: יין מזויף מאזור השאטונף דו פאפ
כן, רבותיי, זו סערה בכוס יין. רפאל מישל  (Raphaël Michel), אחת מחברות היין הגדולות והוותיקות בצרפת שפועלת בשוק המסחרי מסוף המאה ה-19 ומייצרת יינות שולחן זולים, מצאה את עצמה בימים האחרונים בליבה של סערה גדולה והיא מואשמת בבקבוק של יינות זולים תחת תוויות של אזורי יינות איכות כמו השאטונף דו פאפ וקוט דו רון. מנכ"ל החברה, ששוחרר בערבות של מיליון יורו, טען שמדובר בטעות אנוש שאותה ביצע אחד העובדים הזוטרים ללא ידיעת הגורמים הממונים עליו. המצב הזה הדאיג מאוד את יצרני אזור היין המפורסם הזה והם החליטו להתאגד ולהגיש תביעה אזרחית נגד החברה הוותיקה. היזהרו מחיקויים.

 

חשיפה 2: יין מבציר 1796
אחד מאוספי היין הגדולים ביותר מהמאה ה-18 נחשף לאחרונה במהלך עבודות שיפוץ במרתף של מוזיאון הליברטי הול שבניו ג'רזי, שהוא חלק מאוניברסיטת קיאן. האוסף כלל שלושה ארגזים, כל אחד מכיל 12 בקבוקים, של יינות מדיירה שהיו פופולריים מאוד בתקופה זו של מלחמת העצמאות של ארה"ב (1783-1775). חוקרים סיפרו כי במרתף היין הזה לא נגעה יד אדם מאז 1949 וכי טרם נפתחו לטעימה בקבוקי היין שנמצאו, אך מצבם טוב מאוד: הם נמצאו בשלמותם, הפקקים עדיין במקום והתוויות בהירות לקריאה.

 

רכישה 1: בורגון - לואי ז'אדו מרחיב את שטח הכרמים
לואי ז'אדו, אחד מהיצרנים הגדולים והמפורסמים מחבל בורגון, ממשיך להתרחב וסיפח לאחרונה אל שטח כרמיו גם את כרמי הדומיין המשפחתי, פריר ברונה, מהכפר סנטני שבקוט דה בון. בשנים האחרונות ניהל את הדומיין ויליאם פריר, דור שמיני למשפחה שהחלה את דרכה ביצור יין באזור כבר בשנת 1804. 44.5 הקטר כרמי פרמייה קרו ווילאז' בכפרים סנטני, שסאן מונרשה, מרסו, וולנה ופומאר הועברו לבעלות הישירה של לואי ז'אדו ששטח כרמיו עומד כעת על 346 הקטר. גורמים בז'אדו סירבו לחשוף את שווי העסקה וסיפרו כי טרם הוחלט האם ענבי הכרמים החדשים יתווספו ליינות הקיימים של היקב או שיבקבקו אותם תחת תווית נפרדת.

רכישה 2: עמק הרון - גיגל מרחיב את שטח הכרמים
גיגל, אחד מהיצרנים המשפיעים ביותר מאזור עמק הרון, הרחיב את שטח כרמים בשאטונף דו פאפ. היקב - שמבקבק יינות מאזור היין המפורסם הזה מאז 1946, אך לא מענבי כרמים שנמצאים בבעלות הישירה - החליט לרכוש את כרמי היצרן הוותיק, דומיין דה נלי. גרומה, הבעלים של הדומיין הזה משנת 1976, סיפר כי מרסל גיגל, שביקר אצלו ביקב לראשונה לפני שנה, התאהב בו ממבט ראשון ושכלל לא הייתה לו כל כוונה למכור את היקב המשפחתי, אך לאחר משא ומתן הוא הבין שהיקב יועבר לטיפול הטוב ביותר. אגב, דומיין דה נלי מפורסם דווקא ביינות הלבנים שהוא מייצר באזור היסטורי זה.

בציר 2017

צרפת ואיטליה, יצרניות היין הגדולות ביותר, התמודדו עם אחד הבצירים היותר מאתגרים שידעו. הקרה במהלך האביב וגלי חום הקיצוניים המכונים "לוציפר" הציבו בפניהם קשיים רבים. התוצאה היא ירידה משמעותית בכמות היבולים בתעשיות החשובות הללו. באיטליה, ירידה של 25% מיבול הבציר הקודם הובילה להכרזה על הבציר הקטן ביותר שידעה המדינה מזה 60 שנה. בצרפת נרשמה ירידה של 17% בכמות היבול בבציר שעבר.

דומניקו קלריקו, מהברולו, הלך לעולמו
היינן המוכשר והמפורסם מפיאמונטה נפטר בביתו במונפרטה ד'אלבה בגיל 67, לאחר קרב ממושך עם מחלת הסרטן. מדובר באחד מהיצרנים שעומדים מאחורי מהפכת היין באזור ובאחת הדמויות הנאהבות והנערצות באזור הברולו. אשתו ג'וליאנה תמשיך את דרכו ותנהל את היקב והכרמים, ביחד עם אחייניו אורלנדו וססיליה.

 

 

ניו זילנד מתקדמת לקראת חוקי יין
תקנה חדשה מבית היוצר של הפרלמנט הניו זילנדי נועדה להגן מפני שימוש לרעה בשמות אזורי היין האיכותיים של המדינה. החוק נכנס לתוקף ב-27 ביולי והוא מאפשר רישום קולקטיבי של יין כקניין רוחני של האזור. בכך, היא מעגנת בחוק את העיקרון שרק יינות שיוצרו באזור מסוים, כמו מרלבורו או מפרץ הוק, יוכלו להשתמש בשם האזור על גבי התוויות שלהם. ברור שצעד זה יעזור בקידום התעשייה בשווקים הבינלאומיים וימנף את האיכות של היין בצורה משמעותית.

 

הצטרף למועדון החברים שלנו

וקבל הטבות ומתנות

להצטרפות  >

אנחנו רואים תמיד את חצי הכוס המלאה.

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו ותקבלו מידע על אירועים, סדנאות ומוצרים חדשים באתר ובסניפים

משלוח חינם מעל 300 ₪
איסוף חינם מהסניפים